Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne drewniane – poradnik krok po kroku

Masz w domu drewniane ramy okienne, ale z upływem czasu straciły one swój pierwotny blask. Teraz są pożółkłe i brudne, nie wypada już ustawić w nich kwiatów czy bibelotów. Co zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób decyduje się na wymianę całego okna, jednak jest to kosztowne i dalekie od ekologicznego myślenia. Istnieją sposoby na to, aby przywrócić ramom drewnianym ich dawną świetność i zrobić to samodzielnie w domu. W tym artykule podpowiemy, jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne drewniane, by wyglądały jak nowe.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

1. Szczotka

Przede wszystkim dobrze jest zaopatrzyć się w miękką szczotkę, która pozwoli na dokładne usunięcie kurzu i brudu z ramy.

2. Ściereczki

Ściereczki z mikrofibry świetnie sprawdzą się w przypadku drewnianych ramek. Są one delikatne i nie pozostawiają smug na powierzchni.

3. Gorąca woda z mydłem

Do mycia drewnianych ramek okiennych najlepiej użyć gorącej wody z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń lub mydła w płynie.

4. Pasty do czyszczenia drewna

W przypadku bardziej uporczywych plam lub zanieczyszczeń, warto skorzystać z past do czyszczenia drewna. Są one dostępne w sklepach budowlanych.

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne drewniane?

Krok 1: Przygotowanie ramy do czyszczenia

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy usunąć przeszkody, na przykład rośliny czy ozdoby, które utrudniają dostęp do ramy. Następnie, należy odkręcić klamki i usunąć okładziny, które stanowią drugą warstwę na ramie. Zdejmowanie okładzin pozwala na dokładniejsze wyczyszczenie.

Krok 2: Usunięcie kurzu i brudu

Pierwszym krokiem w czyszczeniu jest dokładne usunięcie kurzu i brudu ze szczelin oraz powierzchni ramy. Można to zrobić za pomocą szczotki, która pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Krok 3: Mycie ramek

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie ramy okiennej jest użycie gorącej wody z mydłem. Można w tym celu użyć miękkiej szczotki lub ściereczki z mikrofibry. Należy pamiętać, aby dokładnie umyć całą powierzchnię ramek.

  Jak wyczyścić pożółkłe buty - sposoby na powrót blasku twoich starych ulubieńców

Krok 4: Usuwanie trudnych plam

Jeśli na ramach pozostały trudne plamy, warto skorzystać z past do czyszczenia drewna. Przed użyciem past należy dokładnie przeczytać instrukcję, ponieważ niektóre produkty mogą mieć zbyt mocne właściwości chemiczne, które mogą uszkodzić drewno. Należy również pamiętać, żeby pasty nie stosować nadmiernie.

Krok 5: Suszenie ramek

Po dokładnym wyczyszczeniu drewnianych ramek okiennych należy je zachować w suchym miejscu, aż do pełnego wyschnięcia. Nigdy nie należy zostawiać ramek w mokrym lub wilgotnym miejscu.

FAQs

Jak często powinno się czyścić drewniane ramy okienne?

Zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu. Jeśli znajduje się ono w pobliżu intensywnie ruchliwej ulicy, wtedy ramy należy czyścić częściej. Ogólnie zaleca się przynajmniej raz na kwartał dokładne oczyszczenie ramek.

Czy można używać środków chemicznych do czyszczenia drewnianych ramek okiennych?

Tak, można stosować specjalne pasty do drewna, które pomogą usunąć trudne zabrudzenia. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować zbyt dużych ilości środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić drewno i wpłynąć na wygląd ramek.

Podsumowanie

Wyczyszczenie drewnianych ramek okiennych to prosty proces, który można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się we właściwe narzędzia i środki czyszczące, a następnie krok po kroku przystąpić do pracy. Pamiętajmy, że drewniane ramy okienne należy czyścić regularnie, aby zachować ich estetykę i trwałość na długie lata.