Jak wyczyścić pozolklą deskę sedesową-najlepsze sposoby, subtelne triki i wskazówki

Każdy kto korzysta z toalety wie, jak ważne jest dbanie o czystość. Jednym z najtrudniejszych do wyczyszczenia elementów jest pozolklana deska sedesowa. Ten materiał, chociaż wydaje się trwały i łatwy w pielęgnacji, z czasem traci swój blask. W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na pozbycie się złogocona i pozostawienie deski sedesowej w idealnym stanie.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie pozolkłej deski sedesowej

Przygotowanie

Przygotowanie jest kluczowe dla udanego czyszczenia deski sedesowej. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne narzędzia:

 • Rękawice ochronne
 • Szczotka do czyszczenia toalety
 • Ściereczka z mikrofibry
 • Płyn do czyszczenia lub wybielania
 • Miska

Naturalne sposoby

Jeśli wolisz unikać chemicznych środków czyszczących, możesz spróbować naturalnych sposobów:

 • Sok z cytryny i soda oczyszczona. Wymieszaj sok z cytryny z sodą oczyszczoną w misce, a następnie nałóż na deskę sedesową. Pozostaw na kilka minut przed spłukaniem.
 • Ocet i woda. W tym przypadku wymieszaj trzy części wody z jedną częścią octu i nałóż na deskę sedesową. Pozostaw na 15 minut, następnie delikatnie wyszoruj szczotką do czyszczenia toalety.
 • Proszek do pieczenia i woda. Wymieszaj proszek do pieczenia z wodą w misce, a następnie nałóż na deskę sedesową, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz wodą.

Chemiczne sposoby

Jeśli wolisz nieco bardziej agresywne sposoby, powinieneś spróbować:

 • Płyn wybielający. W kupionym w sklepie płynie wybielającym znajdziesz skuteczne środki czyszczące i wybielające. Po prostu nałóż na deskę, poczekaj około 10 minut, a następnie delikatnie wyszoruj za pomocą szczotki do czyszczenia toalety.
 • Środek czyszczący na bazie chlorku. Środki czyszczące na bazie chlorku zawierają silne składniki, które pozwolą Ci pozbyć się pozostawionych zabrudzeń. Wymieszaj środek czyszczący z wodą, a następnie nałóż na deskę sedesową widoczącą się na powierzchni. Pozostaw na 10 minut, a następnie delikatnie wyszoruj.

Usuwanie rdzy z deski sedesowej

Jeśli Twoja deska sedesowa jest rdzawa, będziesz potrzebować nieco bardziej zdecydowanych środków czyszczących:

 • Kwaśny płyn do czyszczenia. Ten skuteczny środek do czyszczenia usunie rdzę z deski sedesowej. Nalej niewielką ilość płynu na desce i pozostaw na 15 minut przed spłukaniem.
 • Pasta do zębów i sól. Wymieszaj pastę do zębów z solą w misce, a następnie nałóż na rdzawą część deski sedesowej. Pozostaw na 10 minut, a następnie delikatnie wyszoruj szczotką do czyszczenia toalety przed spłukaniem.
  Jak wyczyścić posrebrzaną biżuterię? - Poradnik

FAQS

Czy mogę użyć dowolnego środka czyszczącego?

Nie, niektóre środki czyszczące mogą uszkodzić deski sedesowej, zawsze upewnij się, że środek, który używasz nie jest szkodliwy dla pozolklanych powierzchni.

Czy używanie proszku wybielającego lub płynu wybielającego nie uszkodzi deski?

Nie, jeśli użyjesz ich ostrożnie i nie pozostawisz ich na desce zbyt długo. Upewnij się, że środek czyścisz dokładnie i zawsze przeczytaj instrukcję na opakowaniu.

Ile czasu powinienem pozostawić środek czyszczący na desce sedesowej?

Większość środków czyszczących wymaga pozostawienia na desce od 5 do 15 minut. Przeczytaj zawsze instrukcję na opakowaniu, aby uniknąć uszkodzenia deski.

Wniosek

Wyczyszczenie pozolkłej deski sedesowej może być trudne, ale nie niemożliwe. Dzięki tym wskazówkom na pewno uda Ci się pozbyć się rdzy i innych zabrudzeń. Pamiętaj, aby zawsze używać narzędzi i środków ostrożnie, aby nie uszkodzić deski sedesowej.