Jak wyczyścić pozłacane kolczyki – poradnik

Kolczyki, szczególnie te z pozłacaną powierzchnią, są często noszone przez kobiety w różnego rodzaju okolicznościach. Niestety, po pewnym czasie mogą ulegać zmatowieniu, tracąc swój pierwotny blask. W jaki sposób wyczyścić pozłacane kolczyki w domowych warunkach? Podpowiadamy, jak temu sprawnie i skutecznie zaradzić, bez konieczności wizyty w profesjonalnym zakładzie złotniczym.

Jak wyczyścić pozłacane kolczyki – przegląd sposobów

Sposób 1: Woda z mydłem

To najprostszy sposób na wyczyszczenie pozłacanych kolczyków. Wystarczy umyć je w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła, a następnie płukać je pod bieżącą wodą. Po osuszeniu powinny odzyskać swój pierwotny blask.

Sposób 2: Czysty alkohol

Pozłacane kolczyki można też wyczyścić czystym alkoholem. Wystarczy nasączyć wacik alkoholem i przetrzeć delikatnie powierzchnię kolczyków. Dzięki temu pozbywamy się zanieczyszczeń i osadów, które osłabiają błysk pozłacanej powierzchni.

Sposób 3: Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejna skuteczna metoda na wyczyszczenie pozłaczanych kolczyków. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki sody z wodą, utworzyć pastę, a następnie przetrzeć nią kolczyki. Po kilku minutach można je spłukać wodą.

Sposób 4: Zupa włoska

Zupa włoska, czyli mieszanka wody, mydła i amoniaku, to kolejna metoda na wyczyszczenie pozłacanych kolczyków. Wystarczy wymieszać łyżkę płynu do naczyń, łyżkę amoniaku i 2 szklanki wody. Kolczyki należy włożyć na 15 minut do uzyskanej mieszanki, a następnie wypłukać je w letniej wodzie.

Sposób 5: Żółtka jajek

Żółtka jajek to nie tylko wartościowy składnik diety. Okazują się one również nieocenionym środkiem na wyczyszczenie pozłaczanych kolczyków. Wystarczy rozbić żółtko, po czym zanurzyć kolczyki w płynie, zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć je delikatnie szczoteczką do zębów. Po umyciu w letniej wodzie powinny odzyskać swój pierwotny blask.

Często zadawane pytania o wyczyszczanie pozłaczanych kolczyków

Co zrobić, gdy pozłacane kolczyki zmieniły kolor?

Jeśli pozłacane kolczyki zaczną przebarwiać się na czarno, nie warto próbować samodzielnie usuwać zanieczyszczeń. Lepiej oddać je do profesjonalnego zakładu złotniczego, gdzie zostaną odpowiednio wyczyszczone i zregenerowane.

  Jak wyczyścić pory na nosie? Top 5 sposobów, które warto znać

Czy można wyczyścić pozłacane kolczyki sokiem z cytryny?

Nie, sok z cytryny może uszkodzić powierzchnię pozłacaną, zatem nie warto ryzykować.

Podsumowanie

Wyczyścić pozłacane kolczyki wcale nie jest trudno. Wystarczy skorzystać z jednej z powyżej opisanych metod lub zastosować preparaty dostępne w sklepach jubilerskich. Pamiętaj jednak, żeby nie próbować samodzielnie usuwać trudnych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić powierzchnię kolczyków.