Jak wyczyścić polbruk domowym sposobem? Oto 7 skutecznych metod!

Wstęp – Dlaczego warto wyczyścić polbruk?

Polbruk jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w polskiej architekturze krajobrazu. Znajdujemy go nie tylko na chodnikach czy parkingach, ale również w prywatnych ogrodach i na podjazdach. Ze względu na to, że polbruk jest bardzo wytrzymałym materiałem, zwykle wytrzymuje wiele lat, jednak z biegiem czasu jego powierzchnia zaczyna tracić estetykę, cierpi na skutki eksploatacji i trudno jest go utrzymać w czystości. W tym artykule podpowiemy jak wyczyścić polbruk domowym sposobem.

Jak wyczyścić polbruk domowym sposobem? Oto 7 skutecznych metod!

Metoda 1 – Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to świetny sposób na nałogi i zabrudzenia z polbruku. Wystarczy, że wymieszasz ją z wodą i nałóż pastę na powierzchnię do wyczyszczenia. Odczekaj kilka minut, aby soda mogła działać na zabrudzenia. Następnie, zetrzyj ją szczotką, a resztki brudu usuń wodą.

Metoda 2 – Woda utleniona

Woda utleniona świetnie sprawdza się w przypadku plam spowodowanych przez olej czy tłuszcz. Wystarczy, że nałożysz wodę utlenioną na plamę i odrobinkę odczekasz. Następnie szoruj szczoteczką i wypłucz wodą. Ten sposób sprawdzi się również przy usuwaniu zabrudzeń z ciemnego polbruku.

Metoda 3 – Sok z cytryny i ocet

Sok z cytryny mieszany z octem daje nam skuteczne rozwiązanie dla usuwania zanieczyszczeń z polbruku. Wlej sok z cytryny i ocet do miski i wymieszaj z wodą. Następnie wylej miksturę na powierzchnię polbruku, a po kilku minutach odczekaj, aby składniki mogły działać. Następnie, szoruj szczoteczką i wypłucz wodą.

Metoda 4 – Mąka ziemniaczana i woda

Mąka ziemniaczana zmieszana z wodą to kolejny ciekawy sposób na usuwanie zabrudzeń z polbruku. Wystarczy, że wymieszasz mąkę z wodą w misce, a następnie nałóż na powierzchnię polbruku. Po chwili zabrudzenia powinny zacząć się rozcierać, a ty wystarczy, że zetrzesz je szczotką i wypłuczesz wodą.

Metoda 5 – Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy to doskonały wybór dla osób chcących w naturalny sposób oczyścić polbruk z zanieczyszczeń. Aby przygotować roztwór, wymieszaj kilka łyżek kwasku z wodą i nałóż pastę na powierzchnię do wyczyszczenia. Po kilku minutach szoruj szczoteczką i wypłucz wodą. Pamiętaj, aby uważać z kwaskiem cytrynowym na jaśniejszych kolorach polbruku, ponieważ może on powodować rozjaśnienie powierzchni.

  Jak Wyczyścić Port USB w Kilka prostych krokach?

Metoda 6 – Mydło do prania i woda

Mydło do prania w proszku mieszane z wodą to kolejna opcja dla osób, które chcą wyczyszczyć polbruk domowymi sposobami. Wymieszaj proszek z wodą i nałóż na powierzchnię do wyczyszczenia. Po kilku chwilach szoruj szczoteczką i zmyj wodą.

Metoda 7 – Soda i ocet

Ostatnią metodą jest mieszanka sody i octu. Wymieszaj je w proporcjach 2:1 i nałóż pastę na powierzchnię polbruku. Po kilku minutach szoruj szczoteczką i wypłucz wodą. Ta metoda jest bardzo skuteczna, ale z racji użytych składników, należy uważać na jaśniejszych kolorach polbruku.

FAQs – Najczęściej zadawane pytania

Jak często powinno się czyścić polbruk?

Najlepiej czyścić polbruk 2-3 razy w ciągu roku. Jeśli używasz chemikaliów do czyszczenia, przy użyciu wody wytrzyj powierzchnię polbruku, aby usunąć ślady środków czyszczących.

Czym czyścić ośnieżony polbruk?

Do czyszczenia ośnieżonego polbruku najlepiej użyć piasku lub soli drogowej. Jedna z metod to posypanie powierzchni ośnieżonej polbruku piaskiem lub solą i pozostawienie go na kilka dni. Następnie należy usunąć piasek lub sól szorując szczotką i zmyć wodą.

Czy można użyć karchera do mycia polbruku?

Tak, można użyć karchera do mycia polbruku, ale należy uważać na siłę strumienia wody. Zbyt mocny strumień może spowodować uszkodzenia powierzchni polbruku.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na wyczyszczenie polbruku domowymi sposobami. Zastosowanie jednej z powyższych metod powinno pozwolić na skuteczne usunięcie niechcianych zabrudzeń. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem czyszczenia, warto sprawdzić, jaka technika będzie najlepsza dla twojego rodzaju polbruku.