Jak Skutecznie Wyczyścić Fugi Na Podłodze?

Wstęp: Czym są fugi?

Jeśli posiadasz podłogę z płytek, bez wątpienia zetknąłeś się z problemem zaplamionych, brudnych fug. Fugi to te niewielkie szczeliny pomiędzy płytkami, za pomocą których powstaje stabilne podłoże. Niestety, tym samym spełniają też swoje zadanie w zbieraniu brudu, który z czasem trudno jest usunąć. Warto jednak wiedzieć, jak skutecznie wyczyścić fugi na podłodze, aby uniknąć ciągłego odbijania się brudem od podłogi.

Metoda 1: Wykorzystanie płynów do czyszczenia fugi

Zacznij od odkurzenia podłogi

Na początku, wyjątkowo ważne jest, aby dokładnie odkurzyć całą podłogę w celu usunięcia luźnych zabrudzeń i kurzu. Jeśli nie zrobisz tego przed dokładniejszym czyszczeniem fug, te zabrudzenia mogą po prostu przenosić się i przyklejać do obszaru, który właśnie oczyściłeś.

Przygotuj płyn do czyszczenia fug

W sklepach budowlanych dostępne są specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia fug – łatwo je tam znaleźć. Alternatywnie, możesz spróbować zrobić swój własny płyn domowymi metodami, np. rozpuszczając kwasek cytrynowy w wodzie lub wykorzystując wodę z soda oczyszczoną.

Nanieś płyn na fugi

Wnikliwie wyczyść fugi płynem i miękką szczoteczką (np. zębową). Warto zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, w które łatwo zatykają się zabrudzenia. Po naniesieniu płynu na fugi i wyczyszczeniu ich szczoteczką, pozostaw płyn na kilka minut, aby mógł odpowiednio działać na zatłuszczone, brudne miejsca.

Spłucz i osusz całą powierzchnię

Gdy już uważasz, że wyczyściłeś wszystkie fugi, dokładnie i starannie spłucz całą powierzchnię czystą wodą, aby zmyć resztki płynu i zabrudzeń, odprowadzonej przez szczoteczki. Następnie wymocz papierowy ręcznik w wodzie, a następnie dokładnie wycieraj całą podłogę.

Metoda 2: Wyczyść fugi przy pomocy miski toaletowej

Zbierz potrzebne materiały i narzędzia

By wykorzystać tę metodę, musisz mieć pod ręką: miskę toaletowe, płyn do czyszczenia, szczotkę z miękkim włosiem oraz ręczniki papierowe lub ściereczki.

  Kuchnia okolicznościowa

Nanieś płyn na fugi

Po napełnieniu miski toaletowej wodą, dodaj trochę płynu do czyszczenia i wymieszaj do uzyskania równomiernie rozłożonej substancji. Zanurz szczoteczkę z miękkim włosiem i zacznij wycierać dokładnie wzdłuż każdej fugi. Szczotkę należy zmieniać co chwila, aby uniknąć nanoszenia brudów z jednego miejsca na kolejne.

Spłucz fugi

Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich fug, spłucz dokładnie powierzchnię czystą wodą. Pamiętaj, aby dokładnie osuszyć podłogę papierowymi ręcznikami.

Metoda 3: Wykorzystanie pary do czyszczenia fugi

Przygotuj parownicę

Uruchom parownicę, aby nagrzać wodę do temperatury, która utrzyma parę.

Paruj fugi

Przejdź powoli do czyszczenia każdej z fug miniaturową parownicą. Para powinna rozgrzać fugę, dzięki czemu wniknie ona w głąb, usuwając wszelkie zabrudzenia i brud skumulowany na powierzchni.

Używaj mikrofibry

Aby uniknąć pozostawienia smug i plam, przy czyszczeniu fug powinien być używany czysty ręcznik lub zawijana mikrofibra.

Metoda 4: Wykorzystanie ściereczki do czyszczenia fugi

Przygotuj materiały i narzędzia

Potrzebujesz ściereczki do czyszczenia oraz spryskiwacza z wodą.

Czyszczenie fug

Spryskaj fugi wodą z rozpylacza. Następnie wykorzystaj ściereczkę, aby przetrzeć dokładnie każdą z nich. Unikaj naciskania na płytkę, a skup się na wyczyszczeniu szczelin.

FAQs

Czy można użyć wybielacza do fug?

Nie, wybielacz mogą przyciemnić fugi, a nawet zrobić je wypłowiałe. Lepiej zastosować inne domowe, miękkie sposoby na pozbycie się brudu z fug, takie jak cytryna lub soda.

Jak często powinny być czyszczone fugi na podłodze?

Poszczególne warunki związane z użytkowaniem pomieszczenia decydują o częstotliwości, z jaką musimy ścierać płytki. Jednak w przeciętnym domu powinno się je czyszczyć co 6-8 miesięcy.

Podsumowanie

Wybierz odpowiednią metodę

Niezależnie od wybranej metody, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i środki czyszczące. Ważne jest, aby stosować metody dostosowane do rodzaju fug i stopnia zanieczyszczenia.

  Nowoczesne wnętrza, restauracje z klasą

Czyszczenie fug to ważna sprawa

Czyste fugi na podłodze to podstawa utrzymania w czystości pomieszczenia. Bez względu na to, jaką metodę zastosujemy, regularne czyszczenie fug jest niezbędne w celu utrzymania czystości we wnętrzach.

Data publikacji Kategorie Poradnik