Co jeść przy zapaleniu jelit: Skuteczne diety i porady żywieniowe

Co jeść przy zapaleniu jelit – pytanie to nurtuje wiele osób cierpiących na tę bolesną dolegliwość. Zapalenie jelit to choroba, która dotyka przewodu pokarmowego, powodując m.in. bóle brzucha, biegunki, nudności i osłabienie. Wprowadzenie odpowiedniej diety może wspomóc leczenie i złagodzić objawy zapalenia jelit. W tym artykule przedstawimy Ci kilka skutecznych porad dotyczących żywienia, które mogą pomóc Ci w walce z tą dolegliwością.

Co jeść przy zapaleniu jelit: Skuteczne diety

Dieta łatwostrawna

Jedną z dróg do złagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem jelit jest zastosowanie diety łatwostrawnej. Szczególnie na początku choroby warto sięgać po produkty, które nie obciążają przewodu pokarmowego, takie jak:

 • Płatki owsiane
 • Ryż
 • Pieczywo pszenne pełnoziarniste
 • Danie na bazie ziemniaków
 • Zupa jarzynowa

Pamiętaj o unikaniu tłustych potraw, pikantnych przypraw, a także napojów gazowanych.

Dieta bogata w błonnik

Błonnik jest ważnym składnikiem diety dla osób cierpiących na zapalenie jelit. Pomaga w regulacji pracy przewodu pokarmowego oraz zapobiega zaparciom, które mogą pogarszać dolegliwości związane z chorobą jelit. Produkty bogate w błonnik, które warto wprowadzić do swojej diety, to m.in.:

 • Owoce: jabłka, gruszki, owoce jagodowe
 • Warzywa: marchew, brokuły, szpinak
 • Płatki owsiane, pełnoziarniste produkty zbożowe

Ważne jest, aby spożywać odpowiednią ilość błonnika, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu. Pamiętaj również o stopniowym wprowadzaniu błonnika do diety, aby uniknąć nadmiernego obciążenia przewodu pokarmowego.

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z diety potencjalnych alergenów, które mogą pogarszać objawy zapalenia jelit. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na produkty, które często powodują alergie lub nietolerancję pokarmową, takie jak:

 • Mleko i produkty mleczne
 • Pszenica i gluten
 • Jaja
 • Soja
 • Ryby

Warto przez pewien czas wyeliminować te produkty z diety i obserwować, czy objawy zapalenia jelit ulegają poprawie. Jeśli tak, należy skonsultować się z lekarzem w celu dalszego postępowania żywieniowego.

  Co dać dziecku do jedzenia do szkoły - Praktyczne porady dla rodziców

Porady żywieniowe dla osób z zapaleniem jelit

Regularne posiłki

Zamiast spożywać 2-3 duże posiłki w ciągu dnia, zaleca się spożywanie 5-6 mniejszych posiłków. Dzięki temu unikniesz przeciążenia żołądka i przewodu pokarmowego, a także utrzymasz stałą dostawę energii dla organizmu.

Unikanie drażniących substancji

Podczas leczenia zapalenia jelit należy zrezygnować z potencjalnie drażniących substancji, takich jak alkohol, pikantne przyprawy, kawa czy napoje gazowane. Te produkty mogą podrażniać błony śluzowe przewodu pokarmowego i nasilać objawy choroby.

Nawadnianie organizmu

Ważne jest regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, tak aby uniknąć odwodnienia, które często towarzyszy zapaleniu jelit. Pij minimum 8 szklanek wody dziennie i unikaj napojów zawierających kofeinę, która może zwiększać utratę wody z organizmu.

Suplementacja

Niekiedy zapalenie jelit może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. W takich przypadkach lekarz może zalecić odpowiednią suplementację, która pomoże uzupełnić braki w diecie.

FAQs (Najczęściej zadawane pytania)

1. Czy muszę rezygnować z wszystkich produktów mlecznych?

Niekoniecznie. W przypadku wiele osób z zapaleniem jelit może tolerować produkty mleczne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu oceny indywidualnej tolerancji i możliwości spożywania produktów mlecznych.

2. Czy można spożywać owoce i warzywa surowe?

W przypadku zapalenia jelit niektóre surowe owoce i warzywa mogą podrażniać przewód pokarmowy. Warto zacząć od gotowanych lub pieczonych warzyw i owoców, a następnie stopniowo wprowadzać surowe do diety, obserwując reakcję organizmu.

Podsumowanie

Co jeść przy zapaleniu jelit to pytanie, na które dostarczyliśmy odpowiedzi w tym artykule. Ważne jest dostosowanie diety do swoich indywidualnych potrzeb, konsultacja z lekarzem oraz obserwacja reakcji organizmu na poszczególne produkty. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków, unikaniu drażniących substancji i utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Życzymy Ci powodzenia w walce z zapaleniem jelit!