Co trzeba wiedzieć o stulejce

Stulejkę najczęściej kojarzy się jako dolegliwość, która występuje tylko u małych chłopców, niemniej warto wiedzieć, że może pojawić się ona także u dorosłych mężczyzn. O ile stulejkę uznać można za fizjologiczną do 2-3 roku życia, to w każdym innym przypadku powinna ona budzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza.

Męskie prącie zbudowane jest z dwóch ciał jamistych, które w trakcie erekcji wypełniają się krwią oraz główki (żołędzi) przykrytej napletkiem, czyli fałdem skórnym. Stulejką nazywamy stan, w którym dochodzi do zwężenia ujścia napletka i niemożności (stulejka całkowita) lub utrudnienia (stulejka częściowa) jego ściągnięcia do tzw. rowka zażołędnego.

Stulejka – podstawowe informacje

Stulejka jest schorzeniem, które pojawić się może w każdym wieku i prowadzi do wielu niedogodności w życiu codziennym. Jej obecność może stać się przyczyną m.in. nieśmiałości w relacjach damsko-męskich i niskiej samooceny mężczyzny.

Nadmierne zwężenie ujścia napletka generuje zazwyczaj problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny i stanu czystości okolic intymnych pacjenta. Mastka, czyli biaława lub żołtawa wydzielina gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem, jest mieszaniną łoju, złuszczonym komórek nabłonkowych i produktów aktywności flory bakteryjnej. Jej intensywny i nieprzyjemny zapach może stać się przyczyną dyskomfortu i utrudniać zbliżenie płciowe. Mastce przypisuje się również działanie rakotwórcze, według niektórych badań zwiększa ona ryzyka rozwoju stanów przednowotworowych i raka żołędzi u mężczyzn.

Trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny predysponują także do nawracających stanów zapalnych prącia, nierzadko o etiologii bakteryjnej. Przewlekły stan zapalny jest przyczyną obrzęku i utrzymującego się bólu. Stany zapalne prącia mogą powodować zakażenia narządów miednicy mniejszej u partnerki, a z powodu bólu istotnie utrudniają i przeszkadzają w zbliżeniu płciowym obojga partnerów.

Zarówno stulejka częściowa, jak i całkowita mają tendencję do powiększanie się w czasie. W wyniku prób ściągania napletka na siłę jak również podczas erekcji dochodzić może do mikrourazów w budowie napletka. Pęknięcia te nie są widoczne gołym okiem, ale w wyniku ich gojenia się dochodzić może do włóknienia i bliznowacenia tkanek napletka. Obkurczenie się blizny powoduje silniejsze zwężenie ujścia napletka i stać się może przyczyną istotnych trudności w oddawaniu moczu. Jak zauważa urolog Stefan Czarniecki: ,,Panowie z cukrzycą, dużo częściej niż reszta populacji mają stulejki. Jest to związane z tym, że gojenie po tego typu drobnych urazach jest u nich upośledzone ”.

  Austriacki przysmak

U chorych z zaawansowaną stulejką dodatkowo przy próbie jego ściągnięcia na siłę dojść może do uwięźnięcia nadmiernie zwężonego napletka w tzw. rowku zażołędnym i braku możliwości jego odprowadzenia. Stan taki nazywamy załupkiem. Utrudniony odpływ krwi z napletka powoduje jego obrzęk co w konsekwencji prowadzić może niedotlenienia i martwicy tkanek prącia. Leczenie załupka zakłada odprowadzenie napletka, niejednokrotnie w znieczuleniu miejscowym z nacięciem skóry obrzękniętego napletka.

Rozwinięta stulejka, w której dochodzi istotnego zwężenia ujścia napletka stać się może przyczyną utrudnienia, a nawet uniemożliwienia oddawania moczu przez mężczyznę. Wypływający pod ciśnieniem z cewki moczowej mocz blokuje się pod powierzchnią napletka tworząc widoczny balonik. Z racji tego, że mocz jest pożywką dla bakterii jego zastój pod powierzchnią napletka predysponuje m.in. do przewlekłych zapaleń dróg moczowych u mężczyzny.

Leczenie stulejki jest chirurgiczne i polega najczęściej na nacięciu tkanek zwężonego ujścia napletka wzdłuż osi prącia i ich poprzecznym zszyciu. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U pacjentów z niskim progiem bólu rozważyć można przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne poszerzenie ujścia napletka nie zawsze pozwala na trwałe pozbycie się problemu stulejki. Czasami dochodzi do nadmiernego obkurczania się pozabiegowych blizn i ponownego rozwoju schorzenia.

Metodą, która pozwala trwale pozbyć się stulejki jest zabieg obrzezania, który polega na wycięciu części lub całości tkanek napletka.

Data publikacji Kategorie Poradnik